Co to jest jest pop-up store? Czy to stragan czy raczej street event? Sklep na chwilę, czy stoisko promocyjne? Pop-up store łączy to wszystko w jednym. Pop-up to sklep działający w nowym miejscu na przykład w mieście, w parku, na ulicy, na plaży i działa tam tymczasowo, kilka tygodni lub nawet jeden dzień. Zarówno koncepcja, jak i stylizacja pop-up store, opierają się na założeniu tymczasowości, ponieważ jest to swojego rodzaju event promujący markę i aktywizujący sprzedaż, a nie regularna aktywność sprzedażowa. Kiedy warto skorzystać z takiej opcji?
Pop-up store łączy to wszystko w jednym. Pop-up to sklep działający w nowym miejscu na przykład w mieście, w parku, na ulicy, na plaży i działa tam tymczasowo, kilka tygodni lub nawet jeden dzień. Często jest to event danej marki. Zarówno koncepcja, jak i stylizacja pop-up store, opierają się na założeniu tymczasowości, ponieważ jest to swojego rodzaju event promujący markę i aktywizujący sprzedaż, a nie regularna aktywność sprzedażowa. Zdarza się jednak, że model sprzedaży z wykorzystaniem pop up store na stałe wchodzi do strategii danej marki. Często sklepy tymczasowe obsługiwane są w ramach franczyzy.
Kiedy warto skorzystać z takiego rodzaju promocji sprzedaży?
Pojawienie się kolejnych graczy rynku retail zainteresowanych „sklepami na chwilę” sprawiło, że ich koncepcja ewaluowała stając się coraz bardziej pożądaną w wielu okolicznościach.
- Koncepcja wyrafinowana – poszukaj mnie, zdobądź – koncepcja stosowana wówczas, kiedy chcemy trafić do niszy, dać wrażenie ekskluzywności. Przykładam może być taktyka otwierania sklepów w nietypowych miejscach na krótki czas przez marki modowe, lifestyle’owe i ekskluzywne, jak Kate Spade czy Luis Vuitton
- Bliżej i mocniej. Koncepcja bliskości konsumentowi – kiedy poszukujemy opinii, chcemy poznać naszą grupę, wejść w relację.
- Przy okazji… świąt, wakacji
Kiermasze świąteczne, walentynkowe, wakacyjne sklepy, wtedy kiedy masz dobry nastrój i wydajesz pieniądze przy okazji. Na zdjęciu ilustrującym ten artykul jest renifer produkcji POSperita i sanie w klimacie Bożego Narodzenia, jako przykład ekspozycji okazjonalnej.
Wakacyjnie i w sezonie letnim wiele osób wyjeżdża lub stara się spędzać czas na świeżym powietrzu, ciesząc się pogodą na otwartej przestrzeni. Letnie sklepy doskonale sprawdzają się w przypadku popularnych turystycznie wakacyjnych miejscowości lub miejsc wypoczynku i relaksu.
- EkoKoncepcja z korzyści bycia w grupie się opłaca – eko stoiska przyciągają wielu konsumentów np. jeśli są organizowane w przestrzeni hallu galerii handlowej i skupiają wiele marek i producentów lokalnych.
- Dzień dobry. Promocja marki, nowego smaku – kiedy wprowadzamy nowy produkt np. tureckie słodkości pod marką Eti
Jakie są najważniejsza cechy pop up store?
Pop-up store z założenia ma być zaskakujący i budzący zaciekawienie konsumenta.
Co wyróżnia pop-up store:
- Czasowość: zwykle od 1 dnia do 3 miesięcy
- Rozgłos: cele pop-up store orbitują wokół takich zagadnień jak promocja marki, zwiększenie świadomości wśród klientów, wybierane więc są miejsca o dużym natężeniu ruchu, centra miast, centra handlowe, ruchliwe ulice,
- Okazja: ceny znacznie niższe niż w tradycyjnym sklepie,
- Badanie: wprowadzeniu nowego produktu na rynek lub po prostu testom samej lokalizacji pod kątem inwestycji w tradycyjny sklep stacjonarny.
Kto i kiedy może rozważyć kreację strefę pop-up? Co warto wziąć pod uwagę kreując strefę pop-up?
- Firma, która chce zyskać niestandardowy model dotarcia do klientów dzięki sklepom pop-up zyska wiele korzyści poza samą sprzedażą.
- Pop-up store wykorzystuje się jako narzędzie marketingowe centrów handlowych wewnątrz oraz na zewnątrz (np. parking przed popularnymi w Poslce dyskontami jako oferta zapoznawcza z nowym produktem, smakiem, linią)
- Visual merchandising w sklepach tymczasowych może być nieco badziej szalony, ekstrawagancki, eksperymentaly.
- Synergia pop-up i omnichannel jest elementem ważnym, aby zyskać efekt skali i zwiększonej sprzedaży.
- Wizerunkowo, jeśli chcesz pokazać wyjątkowość twojej marki i jej charakter. Zapraszaj do strefy pop-up poprzez kanały online, relacjonuj na bieżąco, pokazuj jako case study.
- Stacjonarny sklep czasowy może zwiększyć na zawsze sprzedaż internetowej marki, warto wykorzystać ten potencjał, kiedy już masz rozpoznawaną markę w sieci zapraszaj do spotkania „na żywo”.
- Pop-up może w łatwy stosunkowo niedrogi sposób sprawdzić koncepcję Twojej marki w innym kraju, o innej kulturze.
Czy pop-up tylko dla dużych marek i budżetów?
Takie pytanie pojawia się często. Czy strefy pop-up to pomysł na sprzedaż i promocję produktów zarezerwowany tylko dla dużych marek, z dużymi budżetami i wymaganiami?
Trendy. Dlaczego warto inwestować w pop-up?
Pop-up tore to zjawisko, które jest w trendzie wzrostowym, ponieważ daje podwójne korzyści zarówno klientom jak i biznesom.
Klientów lubiących nowości i niespodzianki zaskakuje poprzez urozmaicenie czasu, degustację, zabawę, konkurs lub inną niespodziankę. Jednocześnie daje klientom wymierne korzyści w postaci promocji cenowej. Czyli dla klienta podwójną korzyścią konceptu jest połączenie ciekawego doświadczenia zakupowego z korzystną ofertą.
Z kolei biznesowi pozwala uzyskać informacje zwrotne o nowych markach, czy produktach, pozwala zbliżyć się do klientów lub też wyprzedać zeszłoroczne kolekcje. Podwójna korzyść to najlepsze badanie rynku bezpośrednio i w miejscu sprzedaży oraz możliwość sezonowego zwiększenia obrotów.
Trendy rozwojowe sklepów pop-up w Polsce
Lidl
Raz w roku powstaje największy polowy sklep Lidla do obsługi festiwalu Pol’and’Rock w Kostrzynie. Sklep jest blisko ludzi, pod ręką, aby mogli cieszyć się wyjątkową atmosferą festiwalu. Rockowy sklep działa 24 godziny na dobę. Być może to jest właśnie Lidl z najwyższymi obrotami w weekend!
Źródło: https://www.linkedin.com/company/lidl-polska/
Jakie są polskie odpowiedniki nazwy pop-up store?
Najczęściej używa się jednak nazewnictwa anglojęzycznego: pop-up store, pop-up retail ewentualnie w kontekście wysp w galeriach handlowych określenia shop-in-shop.
W języku polskim najczęściej łączy się angielski zwrot z polskim i wychodzi wtedy sklep typu pop-up. Można spotkać się też z określeniami wyspa w sklepie, sklep w sklepie lub nieco bardziej odległymi określeniami typu marketing uliczny (który też wywodzi się z angielskiego street marketing).
„Sklep w sklepie”, czyli wyspy typu shop-in-shop, “pop-up shop” cz 3
Jesteś ciekaw, jak możemy Ci pomóc w promocji sklepu pop-up, w zakresie materiałów POS? Sprawdź nas! http://www.posperita.pl/page/Oferta
Zostaw komentarz
[…] „Sklep w sklepie”, czyli wyspy typu shop-in-shop czy “pop-up shop” cz 2 […]